Skip to content

Jaki proszek dla niemowląt wybrać?

Niemowlę, szczególnie zaraz po urodzeniu, wymaga jak największej troski. Wiedziano o tym już w dawnych czasach: Jak piszą historycy, kiedyś zaraz po urodzeniu kąpano całe ciałko dziecka, poza buzią, w ciepłej wodzie, po czym nacierano oliwą. W niektórych przypadkach dzieci kąpano w piwie, a po kąpieli nakrapiano małmazją – wykwintnym i rzadkim winem. Trudno powiedzieć cokolwiek na temat alergii dziecięcych w czasach średniowiecza i późniejszych, jednak wydaje się, że dzięki bliższemu kontaktowi z naturą oraz braku chemicznych środków piorących, dziecko było znacznei mniej narażone na reakcję alergiczną.

Dowiedz się, jak nie zrobić dziecku krzywdy podczas prania ;)

Na początku życia jest tyyyle prania, że nasza pralka nie będzie narzekać na brak roboty. Na półkach sklepowych znajdziemy wiele rodzajów proszków dla dzieci i dla niemowląt. Warto zwrócić uwagę na to, żeby wybrać proszek, który nie podrażni skóry małego dziecka. Na wstępie – pierwsza uwaga – koniecznie w pierwszym roku życia wybierajmy proszki z półek przeznaczonych dla dzieci. Nie dajmy się skusić napisami: sensitive, łagodny dla skóry itp – lepiej zapobiegać alergii niż męczyć się z nieschodzącą wysypką. Względy ekonomiczne? Leki przeciw wysypce kosztują więcej niż różnica między proszkiem dla dorosłych typu „sensitive” a proszkiem odpowiednim dla niemowląt.

Jakie proszki dla niemowląt?

Na polskim rynku znajdziemy kilka marek proszków specjalnie dla niemowląt. Najczęściej wybieranymi są: zagraniczne Jelp i Lovela oraz polski Dzidziuś lub henkelowski Bobas. Ze względu na ładnie wyglądające opakowania oraz wysoką cenę, wiele osób ufa produktom Jelp oraz Lovela. Wydaje się, że dobrą strategią jest wybór proszku na początku – jeśli nie uczula – po co eksperymentować? W ten sposób, często przez cały okres niemowlęctwa rodzice wybierają proszek jednej firmy. Warto zatem porównać na początku ceny produktów.

Jeśli chodzi o proszek dla niemowląt JELP, cena worka 2,4 kg to około 37 zł. Za opakowanie 600 g zapłacimy ok. 11 zł. Proszek Lovela to koszt rzędu 27 zł za worek o wadze 1,8 kg. Za opakowanie 600 g zapłacimy ok. 10 zł. Można zatem podsumować, że Jelp i Lovela mają podobną cenę. Tańszy jest Bobas – za 2 kg worek zapłacimy około 25 zł.

Wybierając proszek polski, możemy oszczędzić sporo pieniędzy – 1,5 kg „Dzidziusia” kosztuje ok. 17 zł.

Z wiadomych przyczyn, należy odłożyć na bok względy cenowe, jednak nic nie szkodzi wypróbować proszek na pojedynczych ubrankach i w razie czego przygotować maść antyalergiczną. Wiele osób używa ostrzeszowskiego Dzidziusia, choć wydaje się, że w tych sprawach wciąż można się spotkać z brakiem zaufania do polskich producentów. Osobiście spotkaliśmy się z odradzaniem Dzidziusia na rzecz Jelpa ze strony położnej środowiskowej. Być może chodziło tu o coś więcej niż wiedzę na temat działania alergennego ww. proszków…

Kiedy przejść na proszek dla dorosłych?

Przejście na proszek dla dorosłych może pomóc w odciążeniu rodzinnej kasy, jednak nie powinno się odbywać zbyt szybko. Osobom, które chcą jak najszybciej prać swoje rzeczy razem z dziecięcymi polecamy test na jednym ubranku i uprzedzamy, że jakiekolwiek zaczerwienienie powinno nas zaalarmować = jeszcze nie czas na zmianę środka piorącego. Warto przy tym zwrócić uwagę, że wszystkie wymienione powyżej proszki dla dzieci także mogą wywoływać reakcje alergiczne. Choć zdarza się to rzadko – należy wówczas prać dziecięce rzeczy w roztworze płatków naturalnego mydła. Wśród innych produktów można wymienić jeszcze proszek Biały Jeleń, który jest polecany także dla osób dorosłych, których skóra reaguje alergicznie na proszki reklamowane w TV.

Zakręcone to wszystko…

Podobne posty

There are no related posts on this entry.

Komentarze

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Required

Required

Optional